Jak chronić zwierzęta przed pasożytami

Zwierzęta odrobaczamy w okolicach trzeciego i czwartego tygodnia życia. Zabieg przeprowadzamy dwukrotnie, w odstępstwie niespełna dwóch tygodni. W kolejnych latach życia zwierzęcia, odrobaczanie należy przeprowadzać regularnie co pół roku lub częściej - jeżeli mamy podejrzenie występowania pasożytów. Ponadto warto podać leki przeciwasożytnicze przed planowanym szczepieniem.

Leki przeciwpasożytnicze działają jednocześnie na robaki płaskie i obłe. Działanie preparatów, polega na zahamowaniu skurczu mięśni danego pasożyta, który następnie jest łatwo wydalany przez organizm. Lek podawany jest w postaci tabletek lub past. Koty niechętnie przyjmują leki doustnie, dlatego wskazane jest zakrapianie karku.

Warto pamiętać również o regularnym stosowaniu preparatów, które chronią przed atakiem pasożytów zewnętrznych. Psy i koty, które przebywają poza domem, są na nie wyjątkowo narażone. Nadzwyczaj dokuczliwe są pchły, wszoły, świerzbowce i kleszcze. Szczególnie te ostatnie mogą mieć potężny wpływ na zdrowie pupila. Zdarza się, że psy po kontakcie z kleszczami chorują na babesiozę, która może stanowić śmiertelne zagrożenie. Preparaty stosuje się w wygodnej formie typu spot-on, obroży lub tabletek.